Horár Michal

9,00 € s DPH

78

EPOS

Pridať do obľúbených

Video poradenstvo
Quatro kalkulačka splátok

Horár Michal

Miron Cerula


Kniha poviedok z Východných Karpát. Zdravá flóra a fauna zaraďuje túto oblasť nielen z poľovníckeho ale i celospoločenského hľadiska k najzaujímavejším a najvýznamnejším na celom Slovensku. Treba sa iba presvedčiť.


Pred mnohými rokmi, za mnohými horami, za mnohými dolinami, tam kde končiare východokarpatského pohoria tvoria severovýchodnú hranicu štátu, žil horár Michal s horárkou Máriou a štvornohým pomocníkom Brokom v zhode so všetkými božími i prírodnými zákonmi od chvíle, keď sa stal právoplatným ochrancom tohto úchvatného prostredia. Vysoké stavy raticovej, ale i dravej zveri právom radili túto krajinu na piedestál slovenského poľovníctva. Čistý vzduch, rieky plné rýb, zdravé a len málo porušené prostredie uchvátilo už nejedno srdce vášnivého poľovníka. Kto túto perlu prírody raz navštívil, už na ňu nikdy nezabudol a stal sa jej verným celým telom a dušou až do konca svojho života. Ako vravieval horár Michal, i po smrti poľovnícke duše odtiaľ nikam neodídu. Tu nájdu pokoj a večne budú blúdiť v tomto nekonečnom zelenom raji.


V tejto knihe sú poviedky napísané na základe pravdivých a skutočných udalostí z východokarpatského regiónu, hlavne tých, ktoré prežil môj dedo horár Michal, dlhoročný poľovník.


Biely vlk

...
    Druhý júnový týždeň začínal krásnym slnečným počasím s čistou bledomodrou oblohou a slnkom príjemne žiariacim po celý deň. Horár Michal zamyslene kráčal po ceste hore Potokom, zopárkrát sa zastavil, prižmúril oči a s rozkošou vdychoval svieži ranný vzduch. Krátke teplé noci, dlhé dni a bezoblačné nebo blahodarne pôsobili na jeho ubolenú dušu. Len ťažko sa vyrovnával so stratou svojho štvornohého pomocníka Broka. Po Veľkej noci sa už len ledva na nohy postavil a po niekoľkých dňoch odišiel, na veľký horárov žiaľ, do svojho psieho raja. Dlho chodil Michal ako telo bez duše, ale jarné lesné melódie vyliečili už nie jedno ľudské trápenie. Svoj čas trávil takmer výlučne v odľahlých zátišiach, ktoré nespočetnekrát navštívil s nebohým Brokom. Dnes zamieril poza Láz k Čiernym studniam. Nové hraničné kopce je treba očíslovať po celom hrebeni po Korunkov a v ďalších dňoch až na Lipovicu. "Keby tak tu bol Brok. Aspoň by som sa mal s kým rozprávať. Chudáčik, do posledného slovka mi rozumel. A ako sa na mňa stále chápavo pozeral," šepkal tichučko užialený horár sám pre seba, utrel si zarosené oči, spustil hlavu a ako námesačný kráčal po starej zničenej ceste až k prameňu, z ktorého už z diaľky bolo cítiť nepríjemný vajcový zápach. Kyslastá sírovodíková voda lákala zver z celého okolia. Sivé bahno okolo prameňa bolo plné čerstvých stôp od raticovej zveri. Michal si utrel spotené čelo, oprel pušku o konár starého hrabu a sadol si do sýtozelenej trávy, ktorá pri prameni rástla akosi viac ako inde. Hladnej zveri však chutila najviac a po krátkom čase sa z nej vytvoril hustý koberček, skoro ako na obecnom pasienku. Vyzul ťažké kožené baganče a prepotené ponožky zavesil na neďaleký šípkový krík. Príjemný chladivý vzduch v tieni starého hraba a upokojujúci vtáčí štebot, horára na chvíľu akoby ukolísali. Vystrel sa na vyhriaty zelený koberček, privrel oči a v diaľke v modrom nekonečne uzrel svojho Broka ako sa vznáša ponad hlboké lesy od Laborca až po Ondavu. Neustále krúžil ako orol, ale zrazu sa rútil k zemi ako šíp rovno k prameňu vajcovej vody za Lazom a s obrovským hrmotom pristál na čistinke len niekoľko metrov od potôčika. Vyceril tesáky a hrozivo zachrčal. 
    ...


Podrobnosti:

  • Počet strán: 213 strán
  • Väzba: brožovaná väzba
  • Rozmer: 150×210 mm
  • Hmotnosť: 240 g
  • Jazyk: slovenský jazyk
  • ISBN: 8096904159
  • Rok vydania: 2003

Kontaktujte nás

E-Shop: +421 907 467 118, Predajňa: +421 917 964 555

 

Zasielanie noviniek

Prihláste sa k odberu noviniek a získajte zľavu 10% na prvý nákup!